ضرورت انجام معاینه فنی خودرو

مرکز معاینه فنی پردیس درب ورود

با وجود آن‌که از سال‌ 1353 لزوم انجام معاینه فنی در قوانین راهنمائی و رانندگی در نظر گرفته شده بود، تا سال‌های متمادی این نظارت بدون نظام اجرایی مناسب انجام می‌شد. چرا که ابزاری برای سنجش کیفیت خودروها وجود نداشت. خودروهایی با سامانه‌های ایمنی معیوب سبب کشته شدن سرنشینان آن خودرو می‌شد و عابرین و سرنشینان بیگناه خودروهای دیگر را هم قربانی می‌کردند. همچنین حضور خودروهایی فرسوده و مستعمل با ظاهری نازیبا چهره شهرها را مخدوش می‌کرد و نارضایتی عمومی را از عدم حذف این خودروها از سطح شهرها در پی داشت.

برای مقابله با مشکلات ذکر شده، در سال 1378 طرح تاسیس مراکز معاینه فنی مطرح شد و یک سال پس از آن، اولین مرکز معاینه فنی خودرویی در پارک‌سوار بیهقی تهران تاسیس شد. در ادامه و در خلال سال‌ها این مراکز به بلوغ اجرایی کافی رسیدند و در حال حاضر سامانه یکپارچه معاینه فنی ایران (سیمفا) فرآیندی جامع را برای معاینه فنی خودروهای سبک و سنگین در سطح کشور پیاده نموده است. رسیدن به این مرحله از پیشرفت در زمینه نظارت بر خودروها سبب شده که داشتن تاییده معاینه فنی از ابتدای تیرماه سال 1397 برای تمامی خودروهای بنزینی و گازسوز اجباری شود.

در مجموع می‌توان مزایای مراکز معاینه فنی را به ترتیب اهمیت به شرح زیر بیان کرد:

  • اطمینان از عملکرد حداقلی خودروها در زمینه ایمنی با کنترل سیستم‌های ایمنی (سیستم‌های ترمز برای محورهای جلو و عقب به صورت جداگانه، ترمز دستی خودرو، عملکرد کمک‌فنرها و کنترل میزان انحراف محور، کنترل چراغ‌های جلو و عقب خودرو، کنترل عملکرد سیستم بوق
  • اطمینان از کیفیت حداقلی خودرو در زمینه کنترل گازهای خروجی از اگزوز خودرو و جلوگیری از تردد خودروهایی که به دلیل عیوب بوجود آمده در گذر زمان، آلایندگی بالایی دارند.
  • اطمینان از کیفیت ظاهری خودروها مانند عدم شکستگی شیشه‌ها، عدم دستکاری در ارتفاع خودرو و عدم وجود نقص‌های ظاهری

در این راستا، مرکز معاینه فنی پردیس به عنوان یکی از مراکز کنترل کیفیت خودروها در سطح استان تهران و شهر پردیس، یکی از مراکز تازه تاسیس معاینه فنی است و در نظر دارد خدمات حرفه‌ای و جدیدی را به متقاضیان دریافت برگه معاینه فنی در تهران و شهرهای پردیس، بومهن، رودهن، دماوند و جاجرود ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.